Tak ako na strednej škole, aj teraz nám letné dni pomaly prekĺzávajú pomedzi prsty. Čím to je, že prvá polovica leta si ubiehala svojim pomalým, lenivým tempom, ale stačí jedno otočenie listu v kalendári a zrazu je skoro počuť, ako klope na dvere september. Či sedíte v kancelárii, alebo na terase, cítite ako sa s každou ďalšou hodinou približuje koniec leta.

Skončilo totiž medzidobie Zeme…

 

… kedy sme sa mali zastaviť a odpočinúť si. Nabrať sily na dovolenke, pri vode alebo na horách a odobrať sa na chvíľu do svojho vnútra. Kto si neurobil bilanciu úspechov (a neúspechov), bude mať cestu trochu spletitejšiu, ale na vytýčenie si plánu na nasledujúci polrok ešte nie je neskoro.

 

V auguste k nám prihopkala zvedavá a hravá Opica, ktorá sa zaujíma o všetko a zo zamotanej situácie vie veľmi rýchlo vyskočiť zase von.

 

Nechajte ju, nech vám pomôže popremýšľať, akým smerom pokračovať ďalej. Opica ovláda rozdielny druh inteligencie než Had, ktorý, ako taký šachista, dokáže všetko premyslieť niekoľko ťahov dopredu. Opica dokáže vziať naraz niekoľko vstupov (úspechy, sny, obavy, vlastné výzvy…) a transformovať ich do AHA momentu a jasného pocitu, že už viete, kam vás srdce ťahá. Vlastne to vypadne ako jediné riešenie, pretože ísť cestou, ktorú vám nadiktoval strach, alebo niekto iný, znamená vždy návrat späť, na bod rozhodovania sa.

 Lenže ako to zariadiť, aby sa do nás vtelil Opičí duch a postrčil naše váhajúce (a občas možno i) lenivé ja, tam, kam sa vidíme v budúcnosti? Pomôže zjesť banán? Pokiaľ naň nemáte alergiu, tak určite 🙂

 Banán obsahuje tryptofan, ktorý sa v tele pretvára na serotonín- telu vlastné antidepresívum. Takže veľmi (naozaj veľmi) zjednodušene povedané : „Jeden banán denne, energiu zdvihne“.   (Parafrázujem známu frázu „jedno jablko denne zaháňa doktora“.). Vidíte, ako sa i na mne prejavuje tá funky opičia nálada…ah jaj.

 

A to je ďalší aspekt Opice: je hravá! Veľmi rada sa baví a zabáva, často na účet iných. Je to ten jeden veľký šašo, ktorý v sále plnej publika nemlčí, ale otvorene komunikuje s prednášajúcim na pódiu a odpovedá na jeho otázky „Prihlási sa niekto, na kom môžem predviesť nasledujúce tvrdenie ….?“.

 

Potrebuje pozornosť a nehanbí sa ju aktívne vyhľadávať. Miluje potlesk a ocenenie, je to pre ňu motivácia, ktorá ju ženie vpred. Ale pozor, aby ste nezískali klamný dojem, že Opica sa len vystatuje a skutočnú prácu za ňu odvedie niekto iný. I keď rada deleguje úlohy ostatným (zvlášť tie, ktoré sa jej ale naozaj, absolútne, a vôbec nechce riešiť), keď ju daná úloha baví, dokáže sa do nej naplno ponoriť a prísť rýchlo na nové a zaujímavé riešenia.

 Jej um a rýchle rozhodovanie, i vo vypätej situácii, z nej robí skvelého spoločníka do týmu. Správny smer dokáže vycítiť akoby vďaka mimo zmyslovému vnuknutiu. Máte v okolí niekoho, za kým si vždy idete po radu? Schválne, spýtajte sa ho, či sa nenarodil pod hviezdou Opičieho kráľa.

 

S príchodom Opice na trón mesačných vládcov, sa zmenili aj energie. Zakiaľ sme v júli mohli beztrestne leňošiť a čerpať energiu a výživu zo Zeme, ktorá uzemňuje každé zo štyroch medzidobí   v auguste už ťažko obsedíme na zadku. Opica je totiž oveľa aktívnejšia než romantická Koza. Ale pozor, tento nával energie dlho nevydrží.

 

Energie majú stúpajúcu, stagnujúcu a klesajúcu tendenciu- a po prvej polovici roku, kedy vládli drevité energie sviežej jari a následne ohnivé energie leta, sa o svoje miesto už pomaly hlási kovová energia jesene. Kolo roka zavŕši vodná energia zimy a to už budeme na pomyselnom dne. Tak ako sa príroda sťahuje do seba pod príkrovom snehu, tak aj  my ľudia, ak nasledujeme rytmy prírody, by sme sa mali stiahnuť a šetriť s energiou. Nebudeme dotovaní z energie matky prírody.

 

A cesta dole začína práve v mesiaci Kovovej Opice.

 

Energia čchi, ktorá je hýbateľom všetkého, už dozrela a z postupujúcim letom sa premieňa na čas žní. Preto by sme mali pomaly začať myslieť na jeseň a uchovanie zásob na zimu. S tým súvisí plánovanie.

 

  • Aké rastliny ste zasadili tento rok?
  • Aké očakávate, že prinesú ovocie?
  • Tešíte sa na výsledky svojej práce?

Tak ako v lete zavárame ovocie a konzervujeme ostatné zásoby na zimu, tak i naše rozbehnuté aktivity by sme mali začať pomaly korigovať jedným smerom. Preto nezačínajte už nový, časovo náročný projekt, ale pomaly ukončujte tie, ktoré máte nedokončené. Samozrejme, že vám neradím, aby ste zavesili podnikanie na klinec, ale pokiaľ začnete teraz plánovať desať nových kampaní, nemusela by vám vystačiť energia na ich dokončenie. Nápady si radšej odložte na domyslenie počas zimy a vykopnite ich von na jar.

 

Ale ešte než príde naozajstná jeseň, s teplým kakaom a sychravými dňami, si poriadne vychutnajte koniec leta!

 

Dobrú zábavu a oranžovo-fialové západy slnka vám želá,

 

Vaša Michaela.

 

 

 

 

 

 

Na čo sa môžete tešiť nabudúce:

 V septembri vám vaše úspechy pomôže zviditeľniť a osláviť Kohút. S ich vyhodnotením a uchovaním pomôžu ďalší kovoví, jesenní, pomocníci – Kohút v septembri a Pes v októbri. Po nich nasleduje už zima a zvieratá elementu Vody, ktorých transformujúca sila v sebe nesie potenciál nových začiatkov. Ale o tom naozaj až nabudúce. 🙂

 

 

Czech koruna
Euro