Zimný sneh sa už dávno rozpustil a vietor, ktorý posledné dni fučí na plné obrátky, vytrvalo odfukuje zimu do doby minulej. Vo vzduchu je cítiť nadchádzajúcu zmenu ročných období –  ešte pár dní a budeme môcť bez výčitiek odložiť zimné oblečenie a vytiahnuť jarné. Tiež sa na to tešíte tak ako ja? 🙂

Tak pozor aby ste nezostali prekvapené keď tú bundičku alebo tenisky v hromade škatúľ plných rukavíc bez páru a tričiek zo strednej, nebudete schopné nájsť ! Ruku na srdce, pamätáte sa vôbec, v ktorej skrini je uložené jarné oblečenie z minulého roka? Plus mínus rádius 2m? Alebo by ste potrebovali radšej 5m a rozšírenie zóny z bytu von na chodbu do komory alebo do garáže…?

Preto využite týchto pár chladných, stále ešte zimných dní na prelustrovanie úložných priestorov a spravte generálnu obmenu šatníka – uvidíte, že vás to nakopne lepšie ako káva s dvomi ….cukrami, nie pohárikmi! I keď, pustiť si do toho vymetania Augiášovho chlieva niečo rázne do noty, oprášiť starý shaker, osekať ľad v mrazničke (bod za odmrazenie mrazničky!) a urobiť si osviežujúci drink, to vôbec nie je zlý nápad!

I tie najporiadnejšie gazdinky majú doma „temné miesto“, kam v prípade prepadnutia neohlásenou návštevou upracú všetko, čo je neroztriediteľné, nevyhoditeľné a to-sa-ešte-využije-teľné . A už sa nevrátia k tomu, upratať to na svoje miesto. To sú „temné miesta“ – vieme o nich, trápia nás, ale bojíme sa s nimi skoncovať.

Skrine, šatňa, komora, garáž, vaky a škatule pod posteľou, na skrini, pod skriňou, vedľa skrine alebo v trúbe (kto si spomína, že takto skladovala topánky Carrie Bradshaw?), proste akékoľvek miesto, kde sa nachádza niečo, čo by tam byť nemalo : to je teraz bojová zóna. Obrňte sa dobrou náladou a pustite sa do boja!

3 zamyslenia pre lepšie nastavenie:

  1. Upratovanie dokáže byť fyzicky dosť náročné. Predstavte si, že za 30min zametania spálite 80kcal, vytierania podlahy 85kcal, prevliekania posteľného povlečenia 110kcal … a keď to všetko robíte naraz, ako my ženy dokážeme tak sa to znásobí koeficientom multifunkčnosti J
  2. Ja sa pri upratovaní cítim, akoby som chudla v priamom prenose. Necítite sa tiež o pár kilo ľahšie, po dobre odvedenej práci, keď sú prázdne všetky odpadkové koše a vidíte von cez jasné a čisté okno? Myslite na to, ako dobre a ľahko sa budete cítiť po skončení.
  3. Upratovanie, konkrétne zametanie, je i meditačnou technikou, ktorú používajú budhistickí mnísi. Keď upratujeme, naša myseľ sa zameria na jednu oblasť a my tak dokážeme nájsť i zrnko piesku v rohu obývačky .

Super tip: keď bola moja dcérka ešte maličké bábätko, bojovala som s tým, že môj domov nevyzerá ako zo škatuľky. Bola som na to zvyknutá a nemohla som sa zmieriť s tým, že i keď som doma na materskej (dovolenke), nedokážem to tu dať do poriadku. Ušetrím vás vypočítavania, koľko krát som si kvôli tomu poplakala, poviem vám rovno, ako som to vyriešila. Je to technika, ktorú som si (sama pre seba) nazvala : expreska.

Keď malá spala, určila som si presný čas (napr. 30min), za ktorý som buď veľmi rýchlo prelietla s metlou a handrou celý byt a zovšadiaľ odstránila viditeľný neporiadok, a keď mi zostal čas, uvarila som si čaj a otvorila si za odmenu knižku.

Alebo som tých 30min venovala len jednej aktivite : napr. uvariť si niekoľko chodov jedla na teraz i na potom, do krabičiek, alebo som triedila oblečenie, z ktorého už malá vyrástla a uložila ho do škatule pre druhé dieťa (alebo k darovaniu) . Občas som sa pustila i do triedenia jedného z tých „temných miest“, o ktorom som písala vyššie, ale to vyžadovalo trochu čokolády na povzbudenie 🙂

Odmenou za pekne uprataný domov je i dobrý pocit zo seba samej. Pretože miesto kde bývame, je odrazom nášho vnútra. A pokiaľ žijeme v neporiadku, ako sa môžeme cítiť vyrovnané a usporiadané vo vnútri?

Užite si dnešné upratovanie, urobte aspoň kúsok a keď sa na to dnes necítite, potrebujete čas alebo nakúpiť nové čistiace prostriedky, naplánujte si upratovanie na víkend. A po skončení si dajte sprchu, vyčešte vlasy nahor, oblečte tú bundičku, ktorá od minulej jari netrpezlivo čakala, až si ju znovu oblečiete, a bežte si to von užiť!

Bude krásne 🙂

Vaša ,

Michaela

Czech koruna
Euro